
W dniach 22 – 23 sierpnia 2020 r. podczas rozgrywanych w kręgielni OSiR w Gostyniu Mistrzostw Polski Seniorów po 50 i 60 roku życia i Turnieju Kwalifikacyjnego do Mistrzostw Europy U 60 odbędzie się promocja napisanej przez Jerzego Kwaśnego i Marka Podymę książki pt. Historia kręglarstwa amatorskiego w Polsce 2002 – 2020. Kolejna promocja przeprowadzona będzie podczas Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostw Polski w grze do pełnych rozgrywanych tydzień później w Lubinie.
Jak piszą autorzy we wstępie „Przekazujemy w Wasze ręce unikalne opracowanie historii kręglarstwa amatorskiego w Polsce. Ten starannie zebrany materiał jest historią wszystkich kręglarzy grających i działających na przestrzeni 18 lat. Jest opisem ich osiągnięć i wyników sportowych. Niech ta książka będzie nie tylko pamiątką, ale i istotną częścią historii kręglarstwa w Polsce.
Monografia stara się w możliwie obszerny sposób przedstawić najważniejsze fakty z historii amatorskiego kręglarstwa klasycznego w grze do pełnych w Polsce. Skupiliśmy się głównie na aspekcie statystycznym poszczególnych lat / sezonów /. Zamieszczone w niniejszym opracowaniu materiały archiwalne pochodzą z zachowanych dokumentów, publikacji i archiwów prywatnych. Autorzy w możliwie dokładny sposób starają się opowiedzieć historię amatorskiego ruchu kręglarskiego.
Staraliśmy się, aby historia amatorskiego kręglarstwa w Polsce była prawdziwa. Jest również próbą zebrania w całość dla potomności, coraz bardziej zanikających w ludzkiej pamięci wydarzeń. Przy tej sposobności pragniemy wyrazić uznanie dla bardzo wielu kręglarzy amatorów, którzy na przestrzeni 18 lat wnieśli niezaprzeczalny wkład w rozwój amatorskiego kręglarstwa. Wydaniem tym pragniemy również uczcić pamięć tych, co odeszli. Mamy wyjątkową historię.
Istotną częścią książki są podsumowania 18 lat, które stworzył Marek. Skupiliśmy się na grze w kręgle do pełnych / kobiety, mężczyźni /.
Ponieważ jednak kręglarstwo amatorskie to nie tylko gra do pełnych, część książki poświęciliśmy Mistrzostwom Polski Seniorów „A”, Pucharowi Polski w grze sportowej i rozgrywkom I Ligi PZK i Ligi Międzyokręgowej w grze sportowej. Przecież również i w grze sportowej mamy się, czym pochwalić.”
Książka, która powstała po ponad 8 miesiącach wytężonej pracy, liczy blisko 680 stron, zawiera ponad 1200 zdjęć w tym galerię zdjęć prawie wszystkich medalistów Mistrzostw Polski, w których grało na przestrzeni 18 lat 208 kobiet i 632 mężczyzn.
Opracowaliśmy również odrębną ułożoną alfabetycznie listę zawodniczek i zawodników uczestniczących we wszystkich rozgrywkach opisanych w książce (Drużynowe i Indywidualne Mistrzostwa Polski do Pełnych, Mistrzostwa Polski Par i Tandemów Mieszanych do Pełnych, Turnieje Miast, Grand Prix Polski, Mistrzostwa Polski w grze sportowej, Puchar Polski w grze sportowej, Mistrzostwa Polski Seniorów A, rozgrywki ligowe). Na liście znajduje się 270 kobiet i 781 mężczyzn.
Na zakończenie listy sporządziliśmy zestawienie zawodniczek i zawodników startujących w 8, 7, 6 i 5 rodzajach rozgrywek. W tych zestawieniach znajduję się łącznie 13 kobiet i 67 mężczyzn. Jak się okazało we wszystkich rodzajach rozgrywek uczestniczyły 4 kobiety i 12 mężczyzn.
Z uwagi na wysokie koszty związane z wydaniem książki cena książki wynosi 120 zł, ale jak mają nadzieję autorzy, ze względu na jej unikalność cieszyć się będzie dużym zainteresowaniem.