Barwy wywierają wpływ na całe nasze życie, chociaż często tego nie dostrzegamy. Podświadomie tęsknimy jednak do nich, gdy w snach marzymy o białym śniegu pod nartami, błękitnym niebie i złotych promieniach słońca, zielonej łące pełnej koloro-wych kwiatów lub o pięknej, złotej, piaszczystej plaży i niebies-kim morzu. Niektóre barwy poprawiająnastrój, działają pozytyw-nie i uspokajająco, natomiast inne – dokładnie odwrotnie. Dla przykładu, kolor czerwony kojarzy się nam często ze strachem i napięciem, a szaro-czarne niebo przed burzą – z zagrożeniem i niebezpieczeństwem. W podobny sposób z wieloma barwami kojarzą się nam również inne stany psychiczne.

Kolor ubrania wskazuje na charakter człowieka lub jego aktual-ny nastrój. Ciemne, przydymione barwy oznaczają smutek, melancholię i przygnębienie, kolory jasne – dobry nastrój i ra-dość. Barwy odgrywają również rolę w homeopatii. Na przykład typ człowieka, który w homeopatii określa się jako „Phosphorus”

preferuje czerwień, typ „Sepia” ubiera się natomiast najchętniej na czarno i liliowo .Według nauk przyrodniczych, kolory różnią się między sobą energią i częstotliwością drgań. Z energetycznego punktu wi-dzenia światło o różnej barwie działa na ludzki organizm inaczej. Medycyna naturalna wykorzystuje oddziaływanie na organizm promieniowania elektromagnetycznego o różnej częstotliwości (tj. barwie) jako pomoc w różnych terapiach, np. wprowadzając pacjenta w określony nastrój lub pomagając mu odprężyć się (ale i w leczeniu stanów zapalnych, nerwobólów, zakażeń, zaburzeń wzrostu kości i in.).