Zdrojowe leczenie migreny znane było już w czasach rzymskich. W studniach zdrojowych Vichy znaleziono mnóstwo małych figurek ludzkich trzymających się za głowę. Są to ofiary wotywne, które chorzy na migrenę wrzucali do źródeł po zakończeniu leczenia.

Wiele uzdrowisk znanych jest z tego, że leczy się w nich schorzenia wątroby, podczas gdy w rzeczywistości leczy się migrenę z objawami trawiennymi. Należą do nich Vichy, Vittel, Le Boulou we Francji, Monte Ca- tini we Włoszech, Karlove Vary w Czechach i Spa w Belgii. Dokładne badania przeprowadzone w Vichy, Vittel i w uzdrowiskach Armenii, udowodniły lecznicze działanie wód. Jest ono wyraźne szczególnie:

u dzieci, u których leczenie zdrojowe zapobiega rozwojowi typowych dla dorosłych migren, – u młodzieży i dorosłych, cierpiących na migreny z zaburzeniami trawiennymi,

– w przypadkach migren związanych z alergią pokarmową. Nadal jednak nie wiemy, jak działa takie leczenie. Niektóre badania wykazały j ego wpływ na metabolizm serotoniny. Niewątpliwie jednak woda zdrojowa ma pozytywne działanie na zaburzenia żółciowe, a także na inne czynniki, o których jeszcze niewiele wiemy.