W obecnych czasach coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem. Do głównych wad wzroku zaliczamy nadwzroczność (dalekowidz) lub krotkowzroczność (krótkowidz). W chwili obecnej istnieje wiele możliwości korekcji wad wzroku. Dostępne są różnego rodzaju okulary oraz soczewki kontaktowe, które występują w wielu wariantach, tj. jednodniowe, tygodniowe lub miesięczne.
Ciekawą alternatywą dla wyżej wymienionych metod jest korekcja wzroku za pomocą lasera. Polega ona na zmianie krzywizny rogówki (przeźroczysta cześć oka znajdująca się z samego przodu). Zabieg ten wykonywany jest przez laser ustawiony specjalnie dla danego pacjenta. Zabieg ten odbywa się w znieczuleniu miejscowym za pomocą kropli do oczu, więc nie wymaga on opieki anestezjologa i jest znacznie bardziej bezpieczny od znieczulenia ogólnego.
Aby móc przeprowadzić ten rodzaj zabiegu należy skończyć 21 lat i mieć stałą wadę wzroku minimum przez rok (to znaczy że wada nie może się pogłębiać). Możliwa jest korekcja zarówno wad dododatnich jak i ujemnych, od – 14 dioptrii do + 6 dioptrii.
Jak widać istnieje wiele możliwości korekcji wad wzroku, i to od samego pacjenta i jego preferencji zależy jej wybór. Każda metoda ma swoje plusy i minusy. I tak niektóre osoby preferują soczewki zamiast okularów, a inni wolą przejść zabieg, który eliminuje wadę.