Nobliwa łysina jest często wyznacznikiem dojrzałości – łysienie wszakże dotyka już co drugiego mężczyznę po 50. roku życia. Wbrew pozorom wypadanie włosów w dojrzałym wieku nie musi być jednym z nieuniknionych etapów starzenia się człowieka. Dzisiejsza wiedza i zawrotny postęp w medycynie pozwala na zachowanie włosów aż do starości. Żeby je uratować, trzeba poznać przyczyny łysienia – a te mogą być różne.
Łysienie zapisane w genach
Najbardziej powszechnym typem jest łysienie androgenowe – stanowi ono zdecydowaną większość rodzajów łysienia u mężczyzn. Szybko postępujące wypadanie włosów bez wyrastania nowych występuje w okresie dorosłości – dotyka mężczyzn w wieku 20-40 lat. Odpowiedzialne za ten proces są geny, gdyż najczęściej łysienie występuje rodzinnie, ale bezpośrednim czynnikiem wyzwalającym ten proces jest hormon pochodny testosteronowi – dihydrotestosteron (DHT). Działanie tego hormonu sprawia, iż wyrastające włosy są coraz cieńsze, krótsze i słabsze – po kilku latach staje się meszkiem podobnym do tego, który porasta twarz. Samo wypadanie włosów jest naturalnym działaniem organizmu, zaburzony zostaje jedynie porost nowych przez działanie hormonu na mieszki włosowe.
Od zakoli do łysiny
Proces ubytku włosów postępuje u większości przypadków podobnie. W pierwszej fazie następuje łysienie w przednich częściach głowy – powstają tak zwane zakola. Kolejnym charakterystycznym etapem powstawania łysiny jest podwyższenie się linii włosów – tworzy się „wysokie czoło”. Proces łysienia rozprzestrzenia się później na środkową część i czubek głowy aż doprowadza to do całkowitego pozbawienia włosów na głowie – czyli do łysiny. Ocenę postępu łysienia pozwala skala Hamiltona-Norwooda, a dermatolog za pomocą trichogramu może wykryć odpowiednią fazę ubytku włosów.
Czy walka z łysieniem może być wygrana?
Leczenie łysienia androgenowego jest uznawane przez lekarzy za trudne – terapia może pomóc zahamować degradację włosów przy dość wczesnej diagnozie, jednak na działanie hormonu oraz genów nie można w pełni wpłynąć. Dobre rokowania w terapii zachowawczej da rozpoznanie w bardzo wczesnym stadium łysienia, gdy występuje łojotok lub łupież tłusty. Terapia jest oparta zazwyczaj na podawaniu leku miejscowego, pomocne są również tabletki na wypadanie włosów , a pierwsze efekty widoczne są po roku terapii. Istnieje jednak nadzieja dla tych, którzy zauważyli zaawansowane oznaki łysienia – jest to przeszczep włosów obojętnych na działanie hormonu DHT na obszary objęte łysiną. Okazuje się, że dzięki postępom medycyny łysienie nie musi być wyrokiem!